Giv verden en pause – lad musikken fylde din vinterferie på rockmuseet
Af: Lene Steinbeck
29.01.2025
RAGNAROCK holder åbent hele vinterferien og sprudler af aktiviteter. Tag med på omvisning, dans dig gennem udstillingen eller rock ud i det spritnye øvelokale i udstillingen. Foto: Kristian Grøndahl
Bliv MGP-klar i det kreative værksted eller giv den gas som rockstjerne. Der er ingen undskyldning for ikke at spendere en vinterferiedag eller to på Danmarks rockmuseum, RAGNAROCK. Ikke mindst, fordi musikken er en kærkommen påmindelse om, at selv om verden kan være tumultarisk, så skal det hele nok gå.
Vinterferien står for døren og med den også en mulighed for at koble sig af hverdagen – og måske nyde, at lyset er på vej tilbage. På Danmarks rockmuseum, RAGNAROCK, byder både uge 7 og 8 på et væld af ferieaktiviteter for hele familien. Enten som kreativ i museets værksted, hvor man kan lave gear til MGP, eller i udstillingerne, hvor både særomvisninger, familie-aktiviteter og fordybelse i musikkens historie kan give de vildeste oplevelser.
”På rockmuseet er der virkelig mulighed for at lade sig omslutte af musikken og lukke alt andet ude. Der er noget for folk i alle aldre. For børnefamilierne er der virkelig mulighed for at få en løssluppen dag på museum. Her må man gerne røre, føle, danse og synge, hvis man har lyst til det,” fortæller projektleder på rockmuseet, Tine Moberg.
I det kreative værksted kan man varme op til MGP 2025, som afholdes d. 22. februar. Her er det bare med at slippe ideerne løs og kreere sin egen mikrofon, merch eller outfit, så man er klar til at skrue stemningen helt op hjemme foran fjernsynet. I museets faste udstillinger er der som altid gode oplevelser i vente. Man kan blandt andet skrue lyden 25 år tilbage i spotudstillingen ’The Good Life’, som er et nostalgitrip i Kashmirs univers. Udstillingen markerer 25-året for udgivelsen af bandets skelsættende album, der netop har titlen ’The Good Life’. Man kan også rundt i udstillingerne kaste sig over spillet Upcoming, hvor familien skal prøve at slå igennem som band, eller man kan prøve sine evner som rockstjerne i et nyt musikområde med en lang række instrumenter, der bare venter på at blive spillet på. Man kan også tilmelde sig familieomvisningen Rock og rollinger, som byder på en legesyg rundtur i musikkens verden med musik, dans og quiz for især de 4-12-årige og deres familier.
Og måske er der mere end nogensinde brug for musikken. I hvert fald bemærkede ROMU’s direktør, Morten Thomsen Højsgaard, at både kongen og statsministeren tyede til populærmusikalske referencer i deres respektive nytårstaler. Majestæten berørte både krig og klimaudfordringer ved først at citere den 300 år gamle Brorson-salme ’Op, al den ting, som Gud har gjort’ og umiddelbart efter Andreas Odbjergs ’I morgen er der også en dag’ fra 2021. I statsminister Mette Frederiksens tale sneg Kim Larsen sig ind med en bid fra sangen ’Susan Himmelblå’ fra 1983 sang: ”Hvis nogen siger det hele går ad helvedes til, så tro dem ikke. Det har altid været sådan, og det bli’r det nok ved med. Tror du ikke?”
”Når kongen og statsministeren skal tale mørket væk, refererer de begge til populærmusikken. Den er en skabende kraft, der indgyder os livsmod. Den fortæller os, at det har været slemt før, men vi står her endnu. Vi holder sammen, og vi kan godt have det fedt med hinanden, selv om der er uro i verden. Det har musikken lært os gennem hele historien, fra 50’erne og frem til i dag: At det hele nok skal gå. Det er den optimisme, man kan hylde ved at tage på rockmuseet og bruge kulturarven til at jage mørket væk for en stund,” siger Morten Thomsen Højsgaard.
Vinterferieaktiviteterne kan opleves både i uge 7 og 8 på hele Danmarks rockmuseum.
Hele programmet for vinterferieaktiviteter og link til at booke plads på Rock og Rollinger findes her:
TILMELD DIG ROMU’S NYHEDSBREV OG VIND PRÆMIER
– OG MODTAG LIGNENDE ARTIKLER DIREKTE I DIN INDBAKKE
FLERE ARTIKLER OG NYHEDER
Spænding, sitren og smugkig på planerne: Konkurrencevindere blev behørigt fejret i Det Kongelige Palæ
Der blev nærstuderet, diskuteret, snakket og lyttet, da det endelig blev offentliggjort, hvem der skal skabe Roskilde Domkirke Verdensarvscenter.
Kom og se de første planer for Roskilde Domkirke Verdensarvscenter
Flere af landets største og bedste hold af arkitekter, ingeniører og landskabsarkitekter har vist interesse for at blive totalrådgiver på Roskilde Domkirkes kommende Verdensarvscenter. Her skal danskerne i fremtiden kunne gå på opdagelse i den kongelige gravkirkes historie og betydning.
Vinderen er fundet: Cobe skal skabe nyt verdensarvscenter for Roskilde Domkirke
Det bliver arkitektfirmaet Cobe, der over de næste år skal transformere dele af Det Kongelige Palæ til verdensarvscenter for Roskilde Domkirke. Cobe vandt konkurrencen med et forslag, der nænsomt omdanner de historiske, barokke bygninger til moderne besøgscenter.
Fest, fræs og fastelavn – ROMU holder endnu mere åbent i vinterferien
ROMU slår dørene op for museumsoplevelser i både uge 7 og 8 – uanset kommune. De åbne museer byder desuden på familieaktiviteter med alt fra racerskole til skattejagt om ”Kongegravens hemmeligheder”, fra popfest og fastelavn til leg med lys og mørke. Det meste i begge uger.
Forskning skaber ny forståelse af Lejres 500 år som magtcentrum – særligt ét tidspunkt træder frem
Et kæmpe ligbål, op mod hundrede ofrede dyr og en menneskeknogle indgår som spor i arkæologers nye fortolkning af Lejre som kongesæde. En kommende spotudstilling på Lejre Museum fortæller historien.
Jobopslag: Praktisk og serviceorienteret medarbejder til ROMU
Statsanerkendt museumsorganisation søger medarbejder på fuld tid til stilling i afdeling for teknisk service.
Kæmpestor måne får verdenspremiere til Lysfesten i Roskilde
Lysfesten i Roskilde byder på en vaskeægte verdenspremiere, når kunstner Maj D præsenterer værket One Moon. Den store, glitrende måne er lavet af genbrugsmaterialer, som bidrager til kunstværket med hver deres historie.
Glædelig jul fra ROMU!
Museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard ser tilbage på et begivenhedsrigt år med rockhistorie og racerbiler, krigerhjelm og kongegrave. Kulturarven samler folk og skaber begejstring. Også i juletiden. Tak for det!
Skoleforløb med kartoffelmarcipan og halmnisser hitter
Hvordan fejrede man jul under besættelsen, og hvad skrev man på ønskesedlen, dengang al legetøj var analogt? Det kan eleverne lære om på ROMUs besøgssteder, der op til jul udbyder skoleforløb med ”marcipan”, kandis og glaserede æbler. Og det har skolerne i dén grad benyttet sig af.
Vær med til at gøre Lysfesten til et strålende møde i mørket
Opbakning er alfa og omega, når Kulturstrøget den 30. januar inviterer til Lysfest. Jo flere gæster, desto lysere kan Roskilde stråle og gløde i mørket. Arrangørerne inviterer alle til at være med og efterlyser frivillige til at sikre, at gæsterne får en god oplevelse.





























