Medarbejdere

DIREKTION

Morten Thomsen Højsgaard

Museumsdirektør

mortenth@romu.dk
+45 40 17 84 16

DIREKTIONSSEKRETÆR & REGNSKABSFØRER

Hanne Larsen

Direktionssekretær

hannelar@romu.dk
+45 46 31 65 04

Lars Buhl

Regnskabsfører

larsbuhl@romu.dk
+45 46 31 65 02

FORMIDLING & KOMMUNIKATION

Se ROMU presserum her

Sidsel Risted Staun

Formidlingschef

sidselrs@romu.dk
+45 46 31 65 19
+ 45 29 47 25 35

Stefanie Høy Brink

Museumsinspektør, formidling og nyere tid
FREDERIKSSUND MUSEUM, FÆRGEGÅRDEN

stefaniehb@romu.dk
+45 46 31 81 51

Louise Dahl Christensen

Museumsinspektør, læring og formidling

louised@romu.dk
+45 46 31 65 11

Isabella No´omi Fuglø

museumsinspektør, formidling

LEJRE MUSEUM
LÜTZHØFTS KØBMANDSGÅRD

isabellaf@romu.dk
+45 46 31 65 00
+45 42 24 52 51

Mia Ramsing Jensen

Museumsinspektør, formidling

RAGNAROCK

miarj@romu.dk
+45 46 31 68 65
+45 46 31 68 62

DORTHE GODSK LARSEN

Museumsinspektør, formidling

ROSKILDE MUSEUM

dorthegodsk@romu.dk
+45 46 31 68 62

Stine Blegvad

redaktør

stinebleg@romu.dk
+45 24 26 61 72

Trine Sejthen

Grafisk designer

trinesejthen@romu.dk
+45 46 31 65 28

Amalie Evé Wulff

Grafiker

amaliewu@romu.dk
+45 46 31 65 17

KARINA BUDE

 KOMMUNIKATIONSMEDARBEJDER 

karinabu@romu.dk
+45 46 31 65 24

 

Maja Lindholm Kvamm

Formidler

majakv@romu.dk

Tine Moberg

Projektmedarbejder

RAGNAROCK

tinemo@romu.dk
+45 46 31 65 00

Lotte Lai Sørensen

Udviklingsmedarbejder og underviser

+45 46 31 81 50

Kurt Villumsen

Udviklingsmedarbejder og underviser

+45 46 31 81 50

Mia Portocarrero Andersen

Omviser

Phillippe Bourbon

Omviser

Isabella de Blanck

Omviser

Hans Jørgen Lych Larsen

Omviser

Daniel Tarkan Nacak Rasmussen

Omviser

danieltnr@romu.dk

Mads Kjeldsen

Omviser

madsk@romu.dk

Anders Jørgensen

Omviser

Louise Skifte

Omviser

louisesk@romu.dk

SALG & MARKETING

Anette Gade Kristensen

Kommerciel Chef

anetteg@romu.dk
+45 46 31 68 60

Christian Mauricio Carlsen

Museumsvært, RAGNAROCK

christianmc@romu.dk
+45 23 60 80 84

Malene Knudsen

Administration og butik, RAGNAROCK

malenek@romu.dk
+45 46 31 68 54

Marianne Ingemann Lambrecht

Museumsassistent

marianneil@romu.dk
+45 46 35 00 61

Jeanette Nielsen

Museumsassistent

jeanettenielsen@romu.dk
+45 46 31 81 50

Maria Olsson

Sales Manager

marialo@romu.dk
+45 21 39 92 58

Tina Sundling

Butiksansvarlig, Roskilde Museum

tinasu@romu.dk
+45 46 31 65 29

Kirstine Sørensen

Booking Manager

kirstines@romu.dk
+45 51 70 70 71

Steffen Sørensen

Museumsvært, RAGNAROCK

steffens@romu.dk
+45 23 60 80 84

Henriette Horvath

Museumsvært, Roskilde og Lejre Museum

henrietteh@romu.dk
+45 46 31 65 00

Lasse Bohn

Museumsvært, Roskilde Museum

Nina Zieler

Museumsvært, RAGNAROCK

nzieler@romu.dk

Martin Harvøe Kristensen

Museumsvært, RAGNAROCK

martinhk@romu.dk

Christina Ingeborg Andersen

Museumsvært, RAGNAROCK

christinaia@romu.dk

Christian From Rasmussen

Museumsvært, RAGNAROCK

christianf@romu.dk

Lisbeth Pedersen

Museumsvært, Lejre Museum og Lützhøfts Købmandsgård

lisbethped@romu.dk
46 31 65 00

Heino Larsen

Medhjælper, Lützhøfts Købmandsgård

heinol@romu.dk
46 31 65 00

FORSKNING & KULTURARV

Mette Høj

KONSTITUERET AFDELINGSLEDER

mettehoj@romu.dk
+45 46 31 65 22

Ole Kastholm

Overinspektør, Arkæologi

olekast@romu.dk
+45 46 31 64 15

Camilla Jul Bastholm

Konservator (forskningsorlov)

camillabast@romu.dk
+45 46 31 65 18

Unn Gelting

Konservator

unng@romu.dk
+45 46 31 65 18

Erika Andersson

Konservator

erikaa@romu.dk
+45 46 31 65 18

Jesper Langkilde

Museumsinspektør, Arkæolog

jesperla@romu.dk
+45 46 31 65 03

Jens Winther Johannsen

Arkæolog

jenswj@romu.dk
+45 46 31 65 00

Katrine Ipsen Kjær

Arkæolog

katrinei@romu.dk
+45 46 31 65 15
+45 21 46 50 56

Cille Krause

Museumsinspektør, Arkæolog

cillek@romu.dk
+45 46 31 65 14

Nadja Mortensen

Arkæolog

nadjamo@romu.dk
+45 46 31 65 15

Julie Nielsen

Arkæolog

julien@romu.dk
+45 46 31 65 20

Palle Østergaard Sørensen

Museumsinspektør, Arkæolog

palleos@romu.dk
+45 46 31 81 49

Emil Winther Struve

Arkæolog, Udgravningsleder

emilst@romu.dk
+45 46 31 65 15
+45 29 45 23 29

Rikke Lorentzen

Museumsassistent

rikkelo@romu.dk
+45 46 31 81 24

Astrid Wollf-Jensen

Arkæolog (barselsorlov)

astridwj@romu.dk
+45 24 66 63 39

Ida Mikkelsen

Studentermedhjælp, Arkæologi

Naomi Pinholt

Samlingsinspektør, Projektansættelse

naomip@romu.dk
+45 46 31 65 00

Rasmus Rosenørn

Museumsinspektør, Ph.D., nyere tid og samling

rasmusr@romu.dk
+45 29 42 41 52

Laura Maria Schütze

Museumsinspektør, Ph.D., nyere tid

laurams@romu.dk
+45 46 31 65 23

ØKONOMI & ADMINISTRATION

Lene Fredtoft

Administrativ Medarbejder

lenefred@romu.dk
+45 46 31 65 09

Majbritt Hansen

Regnskabsmedarbejder

majbritth@romu.dk
+45 46 31 65 36

Kirstine Tonnesen

Controller

kirstinet@romu.dk
+45 46 31 65 06

TEKNISK AFDELING

Morten Nielsen

Teknisk Chef

mortennielsen@romu.dk
+45 46 31 65 16

John Ali

Multimedie-teknikker

johnali@romu.dk
+45 31 77 22 30

Anders W. Jensen

Servicemedarbejder

andersje@romu.dk
+45 46 31 65 12

Brian Lund Knygberg

Servicemedarbejder

brianlk@romu.dk
+45 26 36 03 09

Anders Drewsen

Håndværker

Til top
X

post-49

Arkæologi

ROMU har det arkæologiske ansvar for Roskilde, Lejre og Frederikssund kommuner. Det betyder, at vi indenfor ansvarsområdets grænser samarbejder med planmyndigheder, entreprenører og store såvel som små bygherrer om at sikre de arkæologiske interesser, som kan blive berørt

post-49

Vores viden

I ROMUs dækningsområde Roskilde, Frederikssund og Lejre Kommune har vi en lang række enestående spor fra vores fortid af national og international betydning. Eksempelvis kongehaller og skibsætning i Lejre, den underjordiske kirkeruin Skt. Laurentius i Roskilde samt enestående spor og unikke fund fra livet omkring Roskilde Fjord fra oldtid, middelalder og nutid.