SALG OG BOOKING
Book dit event, køb et foto, lej et mødelokale eller find location til dit photoshoot
OPLEVELSER
ROMU tilbyder en lang række forskellige typer af oplevelser på vores museer i Roskilde, Lejre og Frederikssund. Alle oplevelser har fokus på historier, arkitektur, natur og gode fællesoplevelse.
Ved at vælge at holde din begivenhed på et af ROMUs museer, reserverer du meget mere end blot et smukt mødested. Du støtter også direkte vores igangværende arbejde for at bevare historien og vores samlinger for fremtidens generationer samt som inspirationskilde for næste generation af forskere.
VI KAN HJÆLPE MED
ROMU har et dedikeret team, der hjælper dig med at skabe og planlægge lige netop den event du efterspørger.
Vores team administrerer mange forskellige arrangementer hvert år. Og vi kan rådgive dig om, hvordan du får bedste ud af vores lokaliteter. Du har også mulighed for at nyde eksklusiv brug af hele museet.
Vi tilbyder mange muligheder for yderligere at forbedre din oplevelse hos os. Få eksempelvis eksklusiv adgang til vores forskere eller en unik omvisning i vores udstillinger.
Engagement
Du kan også ”bringe dine medarbejdere tættere sammen” med en af vores teambuildings-pakker eller bare nyde en sjov og velfortjent dag sammen uden for kontoret.
Til mindre, mere intime arrangementer tilbyder vi en række eksklusive pakker bag kulisserne der skaber en helt unik oplevelse for gæsterne.
Dét ekstra
Vores museumsbutikker tilbyder et spændende udvalg af gaver, der er ideelle til goodie bags til dine gæster.
Vi tilbyder:
Undervisning, Rundvisninger, Lokaleleje,
Workshops, Mødepakker, Butikssalg,
Events, Personaleudflugter, Kurser, Fotosalg
Og meget mere …
Kontakt og hør mere om mulighederne:
E booking@romu.dk
T +45 51 70 70 71
FOTOSALG
ROMU råder over et omfattende foto og illustrationsbibliotek, og vi tilbyder fotosalg til både kommercielle og non-profit formål. ROMUs fotosalg omfatter såvel arkivfotos som nyoptagelser af genstande i museets eje.
Salgsbetingelser
Ved fotobestilling af museets genstande og arkivalier opkræves et beløb for produktion af fotografier.
Priser
Fotos og illustrationer til kommercielt brug:
Fotobestilling af museets genstande hvor der kræves nyoptagelse:
600 kr. pr. påbegyndt time.
Fotobestilling af allerede digitaliseret materiale:
600 kr. pr billede.
Priser er angivet uden moms.
Fotos og illustrationer til non-profit formål:
I udgangspunkt: Omkostningfrit, herunder til brug i kommunalt regi, musealt brug, faglige historiske tidsskrifter m.m.
For yderligere information og bestilling af fotomateriale kontakt Salg og Booking på:
E booking@romu.dk
T +45 51 70 70 71


MUSEUMSBUTIKKER
Historiske smykker, legetøj og andre kvalitetsvarer.
På vores besøgssteder Roskilde Museum, Frederikssund Museum, Lejre Museum, RAGNAROCK, Lützhøfts Købmandsgård, Tadre Mølle og Skt. Laurentius har du mulighed for at gå blive inspireret i vores museumsbutikker, der tilbyder køb af bøger, historiske smykker, legetøj og mange andre kvalitetsvarer.
BLIV INSPIRERET
Lad dig inspirere, forkæl dig selv eller gå på gavejagt i det unikke udvalg af historiske varer i butikkerne. Læs mere om de enkelt butikker på besøgsstederne egen hjemmeside.
Se et udvalg af vores varer herunder.
KONTAKT SALG OG BOOKING
Sig Hej!
Kontakt salg- og bookingafdelingen. Vi er klar til at hjælpe dig med dine spørgsmål vedr. mødeafholdelse, fotosalg, rundvisninger, leje af lokaler og meget mere.
Blog
Nyheder
Ny bog om Roskilde Domkirke fortæller den kongelige danmarkshistorie
På Verdensarvsdagen den 12. oktober 2023 udkommer bogen Konger og dronninger i Roskilde Domkirke. Gennem 1000 år som kongelig gravkirke har Roskilde Domkirke været et centralt og trofast vidne til vores fælles historie. De mange royale gravmonumenter fortæller en unik danmarkshistorie – som er relevant for os alle. Og den fortælles levende i den nye bog, som også udkommer på engelsk.
Historien bag musikken 2024
I april 2023 lancerede rockmuseet RAGNAROCK den nye talkfestival ‘Historien bag musikken – musikken bag historien’. Nu er fem hovednavne på plads til anden omgang, der finder sted fredag og lørdag 22.-23. marts 2024.
Spotudstilling og foredrag kaster lys over børnegrave i bondestenalderen
I en ny spotudstilling på Roskilde Museum kommer gæsterne i nærkontakt med gravritualer fra bondestenalderen. Og helt usædvanligt handler det om børnegrave. Kostbare gravgaver og velbevarede dele fra klædedragter fra en gravhøj i det østlige Roskilde kan gøre os klogere på, hvordan samfundets yngste blev begravet for næsten 4000 år siden. Udstillingen følges op af foredrag.