Medarbejdere

DIREKTION

Morten Thomsen Højsgaard

Direktør, ph.d.

mortenth@romu.dk
+45 40 17 84 16

Hanne Larsen

Direktionssekretær

hannelar@romu.dk
+45 46 31 65 04

FORMIDLING OG KOMMUNIKATION

Se ROMU presserum her

Sidsel Risted Staun

Formidlings- og kommunikationschef

sidselrs@romu.dk
+45 46 31 65 19
+ 45 29 47 25 35

KOMMUNIKATION

Stine Blegvad

redaktør

stinebleg@romu.dk
+45 24 26 61 72

Amalie Evé Wulff

Grafisk designer

amaliewu@romu.dk
+45 29 32 73 43

Henriette Elisabeth Michaelsen

Redaktionsassistent

henrietteem@romu.dk

+45 20 25 10 78

Martine Seedorff Perregaard

redaktionsassistent

martinep@romu.dk

+45 29 32 76 63

FORMIDLING

Charlotte Bøgh Severinsen

Formidlingsassistent

charlotte_bogh@hotmail.com

Daniel Tarkan Nacak Rasmussen

Projektmedarbejder
Roskilde Museum, Frederikssund Museum Færgegården

danieltnr@romu.dk

DORTHE GODSK LARSEN

Museumsinspektør

ROSKILDE MUSEUM

dorthegodsk@romu.dk
+45 29 32 74 93

Hanne Løffler Andersen

Universitetspraktikant

romu@romu.dk

Isabella No´omi Fuglø

museumsinspektør

LEJRE MUSEUM
TADRE MØLLE

isabellaf@romu.dk
+45 29 32 75 41

Jakob Caspersen

Museumsinpektør

LÜTZHØFTS KØBMANDSGÅRD OG HÅNDVÆRKERMUSEET

jakobc@roskilde.dk

+45 29 32 75 42

Julia Standly Hopf

Udstillingsassistent

juliash@romu.dk

Katrine Kløverpris Kampp

Studentermedhjælp, Formidlingsassistent

katrinekk@roskilde.dk

Kurt Villumsen

Udviklingsmedarbejder og underviser

faergegaarden@romu.dk

+45 46 31 81 50

Laura Emilie Madsen

Studentermedhjælp, formidlingsassistent

lauraem@romu.dk

Line Jandoria Jørgensen

MUSEUMSINSPEKTØR

FREDERIKSSUND MUSEUM, FÆRGEGÅRDEN

linejj@romu.dk
+45 46 31 81 51
+45 21 48 21 94

Linette Floutrup Jensen

Formidler

linettefj@romu.dk

Louise Dahl Christensen

Museumsinspektør, læring og formidling

louised@romu.dk

+45 46 31 65 11
+45 29 32 76 73

Lotte Lai Sørensen

Udviklingsmedarbejder og underviser

faergegaarden@romu.dk

+45 46 31 81 50

Louise Skifte

Læringsmedarbejder

louisesk@romu.dk

+45 29 32 76 73

Mia Ramsing Jensen

Museumsinspektør

RAGNAROCK

miarj@romu.dk

+45 20 32 94 17

Sophia Villumsen

Universitetspraktikant

romu@romu.dk

Thinne Olivia Feline Helleskov

Universitetspraktikant

romu@romu.dk

Thomas Samuel Thomsen

Studentermedhjælp, formidlingsassistent

ROSKILDE MUSEUM

thomassth@romu.dk

Tine Moberg

PROJEKTMEDARBDEJDER

RAGNAROCK

tinemo@romu.dk

+45 29 32 78 79

Tobias Frej Jeppesen

Universitetspraktikant

romu@romu.dk

OMVISERE

Anders Jørgensen

Omviser
Ragnarock
Roskilde Museum

romu@romu.dk

 

Anna Bove Eiler

Omviser
Frederikssund Museum, Færgegården

romu@romu.dk

 

Benedicte Hindsholm

Omviser
Roskilde museum, Frederikssund Museum Færgegården

romu@romu.dk

Cathrine Marstrand Loyanae

Omviser
Frederikssund Museum Færgegården

romu@romu.dk

Hans Jørgen Lych Larsen

Omviser
Lejre Museum

romu@romu.dk

Frederik Rye Skov

Omviser
Frederikssund Museum, Færgegården

romu@romu.dk

Johs Thornberg

Omviser
Frederikssund Museum, Færgegården

romu@romu.dk

Maja Lindholm Kvamm

OMVISER
ROSKILDE MUSEUM
LÜTZHØFTS KØBMANDSGÅRD
LEJRE MUSEUM

romu@romu.dk

Mia Portocarrero Andersen

Omviser
RAGNAROCK
Roskilde Museum

romu@romu.dk

Phillippe Bourbon

Omviser
Lejre Museum

romu@romu.dk

William Hopwood

Omviser
RAGNAROCK

romu@romu.dk

SALG OG MARKETING

Anette Gade Kristensen

Kommerciel Chef

anetteg@romu.dk

+45 46 31 68 60
+45 60 89 46 99

Christian From Rasmussen

Museumsvært
RAGNAROCK

christianf@romu.dk

Christian Mauricio Carlsen

Museumsvært
RAGNAROCK

christianmc@romu.dk
+45 23 60 80 84

Heino Larsen

Museumsvært
Lützhøfts Købmandsgård

heinol@romu.dk
46 31 65 00

Henriette Horvath

Museumsvært, Roskilde og Lejre Museum

henrietteh@romu.dk
+45 46 31 65 00

Jeanette Nielsen

Museumsassistent
Frederikssund Museum, Færgegården

jeanettenielsen@romu.dk
+45 46 31 81 50

Kirstine Sørensen

(ORLOV) Booking Manager

kirstines@romu.dk
+45 51 70 70 71

Lisbeth Pedersen

Museumsvært, Lejre Museum og Lützhøfts Købmandsgård

lisbethped@romu.dk
46 31 65 00

Malene Knudsen

Administration og butik, RAGNAROCK

malenek@romu.dk

+45 46 31 68 54
+45 29 42 41 61

Maria Olsson

Digital Marketing Manager /
web-ansvarlig

marialo@romu.dk

+45 21 39 92 58

Marie Abel Hesse

Museumsvært,
Frederikssund Museum Færgegården

marieah@romu.dk

Martin Harvøe Kristensen

Museumsvært
RAGNAROCK
Roskilde Museum

martinhk@romu.dk

Nina Zieler

Museumsvært
RAGNAROCK

nzieler@romu.dk

Steffen Sørensen

Museumsvært
RAGNAROCK

steffens@romu.dk
+45 23 60 80 84

Tina Sundling

Butiksansvarlig
Roskilde Museum

tinasu@romu.dk
+45 46 31 65 29

FORSKNING OG KULTURARV

Lars Kjølhede Christensen

Chef for forskning og kulturarv, ph.d.

larskc@romu.dk

+45 20 32 41 97

SAMLING OG KONSERVERING

Ada-Maria Dorothea Gravgaard

Konservator

adamariadg@romu.dk

+45 46 31 65 18

Camilla Jul Bastholm

Konservator (forskningsorlov)

camillabast@romu.dk
+45 46 31 65 18

Mette Høj

Museumsinspektør (emeritus)

mettehoj@romu.dk
+45 46 31 65 22

Unn Gelting

Konservator

unng@romu.dk
+45 29 32 79 34

NYERE TID

Laura Maria Schütze

Museumsinspektør, Ph.D., nyere tid

laurams@romu.dk

+45 46 31 65 23
+45 29 32 75 93

Rasmus Rosenørn

Museumsinspektør, Ph.D., nyere tid og samling

rasmusr@romu.dk
+45 29 42 41 52

ARKÆOLOGI

Alexander Beyer E. Banck

Arkæolog

alexanderb@romu.dk

+45 29 32 74 21

Amanda Sjöbeck

Arkæolog

amandas@romu.dk

+45 29 32 73 77

Cille Krause

Museumsinspektør, Arkæolog

cillek@romu.dk

+45 29 32 74 59

Emil Winther Struve

Museumsinspektør, Arkæolog

emilst@romu.dk

+45 29 32 75 16

Ida Mikkelsen

Arkæolog

idami@romu.dk

Jens Winther Johannsen

Museumsinspektør, Arkæolog (forskningsorlov)

jenswj@romu.dk

+45 46 31 65 00

Jesper Langkilde

Museumsinspektør, Arkæolog

jesperla@romu.dk

+45 29 32 75 74

Julie Nielsen

Museumsinspektør, Arkæolog

julien@romu.dk

+ 45 29 32 75 79

Katrine Ipsen Kjær

Museumsinspektør ,Arkæolog

katrinei@romu.dk

+45 21 46 50 56

Nadja Mortensen

Museumsinspektør, Arkæolog

nadjamo@romu.dk

+45 46 31 65 15
+45 29 32 77 28

Ole Kastholm

Museumsinspektør, Arkæolog

olekast@romu.dk

+45 29 32 77 38

Palle Østergaard Sørensen

Museumsinspektør, Arkæolog

palleos@romu.dk

+45 46 31 81 49
+45 22 92 68 58

Rikke Lorentzen

Museumsassistent

rikkelo@romu.dk
+45 46 31 81 24

ØKONOMI & ADMINISTRATION

Kirstine Tonnesen

Regnskabschef

kirstinet@romu.dk

+45 46 31 65 06
+45 29 32 75 86

Lene Fredtoft

Administrativ Medarbejder

lenefred@romu.dk

+45 46 31 65 09
+45 29 32 75 99

Majbritt Hansen

Regnskabsmedarbejder

majbritth@romu.dk 

+45 46 31 65 36
+45 29 32 92 58

Tina Pedersen

Regnskabsmedarbejder

tinapeder@romu.dk

+45 46 31 65 02

TEKNIK OG BYGNINGER

Morten Nielsen

Chef for teknik og bygninger

mortennielsen@romu.dk

+45 46 31 65 16
+45 20 46 97 79

Anders Drewsen

Håndværker

Anders W. Jensen

Servicemedarbejder

andersje@romu.dk

+45 46 31 65 12
+45 24 90 73 85

Brian Lund Knygberg

Servicemedarbejder

brianlk@romu.dk

+45 26 36 03 09

John Ali

Multimedie-tekniker

johnali@romu.dk

+45 31 77 22 30

Steen Horst

Servicemedarbejder

+45 46 31 65 12

Til top
X

post-49

Arkæologi

ROMU har det arkæologiske ansvar for Roskilde, Lejre og Frederikssund kommuner. Det betyder, at vi indenfor ansvarsområdets grænser samarbejder med planmyndigheder, entreprenører og store såvel som små bygherrer om at sikre de arkæologiske interesser, som kan blive berørt

post-49

Vores viden

I ROMUs dækningsområde Roskilde, Frederikssund og Lejre Kommune har vi en lang række enestående spor fra vores fortid af national og international betydning. Eksempelvis kongehaller og skibsætning i Lejre, den underjordiske kirkeruin Skt. Laurentius i Roskilde samt enestående spor og unikke fund fra livet omkring Roskilde Fjord fra oldtid, middelalder og nutid.