Medarbejdere

DIREKTION

Morten Thomsen Højsgaard

Direktør, ph.d.

mortenth@romu.dk
+45 40 17 84 16

STAB

Hanne Larsen

Direktionssekretær

hannelar@romu.dk
+45 46 31 65 04

FORMIDLING OG KOMMUNIKATION

Se ROMU presserum her

Sidsel Risted Staun

Formidlings- og kommunikationschef

sidselrs@romu.dk
+45 46 31 65 19
+ 45 29 47 25 35

KOMMUNIKATION

Amalie Evé Wulff

Grafisk designer

amaliewu@romu.dk
+45 29 32 73 43

Henriette Elisabeth Michaelsen

UNIVERSITETSPRAKTIKANT

henrietteem@romu.dk

Martine Seedorff Perregaard

redaktionsassistent

martinep@romu.dk

+45 29 32 76 63

Stine Blegvad

redaktør

stinebleg@romu.dk
+45 24 26 61 72

FORMIDLING

DORTHE GODSK LARSEN

Museumsinspektør

ROSKILDE MUSEUM

dorthegodsk@romu.dk
+45 29 32 74 93

Isabella No´omi Fuglø

museumsinspektør

LEJRE MUSEUM
TADRE MØLLE
LÜTZHØFTS KØBMANDSGÅRD

isabellaf@romu.dk
+45 29 32 75 41

Mia Ramsing Jensen 

Museumsinspektør

RAGNAROCK

miarj@romu.dk
+45 46 31 68 65
+45 46 31 68 62

Line Jandoria Jørgensen

MUSEUMSINSPEKTØR

FREDERIKSSUND MUSEUM, FÆRGEGÅRDEN

linejj@romu.dk
+45 46 31 81 51
+45 21 48 21 94

Louise Dahl Christensen

Museumsinspektør, læring og formidling

louised@romu.dk
+45 46 31 65 11

Jakob Caspersen

Museumsinpektør

LÜTZHØFTS KØBMANDSGÅRD OG HÅNDVÆRKERMUSEET

jakobc@roskilde.dk

+45 46 31 68 65

Julia Standly Hopf

Udstillingsmedarbejder

juliash@romu.dk

Kurt Villumsen

Udviklingsmedarbejder og underviser

+45 46 31 81 50

Louise Skifte

Læringsmedarbejder

Lotte Lai Sørensen

Udviklingsmedarbejder og underviser

+45 46 31 81 50

Thomas Samuel Thomsen

UNIVERSITETSPRAKTIKANT

ROSKILDE MUSEUM

thomassth@romu.dk

Tine Moberg

PROJEKTMEDARBDEJDER

RAGNAROCK

tinemo@romu.dk

OMVISERE

Anders Jørgensen

Omviser
Ragnarock
Roskilde Museum

 

Daniel Tarkan Nacak Rasmussen

Omviser
Roskilde Museum, Frederikssund Museum Færgegården

danieltnr@romu.dk

Hans Jørgen Lych Larsen

Omviser
Lejre Museum

Benedicte Hindsholm

Omviser
Roskilde musuem, Frederikssund museum færgegården 

Maja Lindholm Kvamm

OMVISER
ROSKILDE MUSEUM
LÜTZHØFTS KØBMANDSGÅRD
LEJRE MUSEUM

majakv@romu.dk

Mia Portocarrero Andersen

Omviser
RAGNAROCK
Roskilde Museum

Phillippe Bourbon

Omviser
Lejre Museum

William Hopwood

Omviser
RAGNAROCK

SALG OG MARKETING

Anette Gade Kristensen

Kommerciel Chef

anetteg@romu.dk
+45 46 31 68 60

Christian From Rasmussen

Museumsvært
RAGNAROCK

christianf@romu.dk

Christian Mauricio Carlsen

Museumsvært
RAGNAROCK

christianmc@romu.dk
+45 23 60 80 84

Heino Larsen

Museumsvært
Lützhøfts Købmandsgård

heinol@romu.dk
46 31 65 00

Henriette Horvath

Museumsvært, Roskilde og Lejre Museum

henrietteh@romu.dk
+45 46 31 65 00

Jeanette Nielsen

Museumsassistent
Frederikssund Museum, Færgegården

jeanettenielsen@romu.dk
+45 46 31 81 50

Kirstine Sørensen

Booking Manager

kirstines@romu.dk
+45 51 70 70 71

Lisbeth Pedersen

Museumsvært, Lejre Museum og Lützhøfts Købmandsgård

lisbethped@romu.dk
46 31 65 00

Malene Knudsen

Administration og butik, RAGNAROCK

malenek@romu.dk
+45 46 31 68 54

Maria Olsson

Digital Marketing og webManager

marialo@romu.dk
+45 21 39 92 58

Marianne Ingemann Lambrecht

Museumsassistent

marianneil@romu.dk
+45 46 35 00 61

Marie Abel Hesse

Museumsvært,
Frederikssund Museum Færgegården

marieah@romu.dk

Martin Harvøe Kristensen

Museumsvært
RAGNAROCK
Roskilde Museum

martinhk@romu.dk

Nina Zieler

Museumsvært
RAGNAROCK

nzieler@romu.dk

Steffen Sørensen

Museumsvært
RAGNAROCK

steffens@romu.dk
+45 23 60 80 84

Tina Sundling

Butiksansvarlig
Roskilde Museum

tinasu@romu.dk
+45 46 31 65 29

FORSKNING OG KULTURARV

Lars Kjølhede Christensen

Chef for forskning og kulturarv, ph.d.

larskc@romu.dk

SAMLING OG KONSERVERING

Mette Høj

Museumsinspektør og samlingsansvarlig

mettehoj@romu.dk
+45 46 31 65 22

Camilla Jul Bastholm

Konservator (forskningsorlov)

camillabast@romu.dk
+45 46 31 65 18

Unn Gelting

Konservator

unng@romu.dk
+45 46 31 65 18

NYERE TID

Laura Emilie Madsen

Universitetspraktikant

lauraem@romu.dk

Laura Maria Schütze

Museumsinspektør, Ph.D., nyere tid

laurams@romu.dk
+45 46 31 65 23

Rasmus Rosenørn

Museumsinspektør, Ph.D., nyere tid og samling

rasmusr@romu.dk
+45 29 42 41 52

ARKÆOLOGI

Ole Kastholm

Museumsinspektør, Arkæolog

olekast@romu.dk
+45 29 32 77 38

Cille Krause

Museumsinspektør, Arkæolog

cillek@romu.dk
+45 46 31 65 14

Jesper Langkilde

Museumsinspektør, Arkæolog

jesperla@romu.dk
+45 29 32 75 74

Palle Østergaard Sørensen

Museumsinspektør, Arkæolog

palleos@romu.dk
+45 46 31 81 49

Ida Mikkelsen

Studentermedhjælp, Arkæologi

Rikke Lorentzen

Museumsassistent

rikkelo@romu.dk
+45 46 31 81 24

REKVIRERET ARKÆOLOGI

Alexander Beyer E. Banck

Arkæolog

alexanderb@romu.dk

Amanda Sjöbeck

Arkæolog

amandas@romu.dk

Astrid Wollf-Jensen

Arkæolog

astridwj@romu.dk
+45 24 66 63 39

Emil Winther Struve

Arkæolog

emilst@romu.dk
+45 46 31 65 15
 +45 29 32 75 16

Jens Winther Johannsen

Arkæolog (forskningsorlov)

jenswj@romu.dk
+45 46 31 65 00

Julie Nielsen

Arkæolog

julien@romu.dk
+45 46 31 65 20

Katrine Ipsen Kjær

Arkæolog

katrinei@romu.dk
+45 46 31 65 15
+45 21 46 50 56

Nadja Mortensen

Arkæolog

nadjamo@romu.dk
+45 46 31 65 15

ØKONOMI & ADMINISTRATION

Kirstine Tonnesen

Regnskabschef

kirstinet@romu.dk
+45 46 31 65 06

Lene Fredtoft

Administrativ Medarbejder

lenefred@romu.dk
+45 46 31 65 09

Majbritt Hansen

Regnskabsmedarbejder

majbritth@romu.dk
+45 46 31 65 36

TEKNIK OG BYGNINGER

Morten Nielsen

Chef for teknik og bygninger

mortennielsen@romu.dk
+45 46 31 65 16

Anders Drewsen

Håndværker

Anders W. Jensen

Servicemedarbejder

andersje@romu.dk
+45 46 31 65 12

Brian Lund Knygberg

Servicemedarbejder

brianlk@romu.dk
+45 26 36 03 09

John Ali

Multimedie-tekniker

johnali@romu.dk
+45 31 77 22 30

Til top
X

post-49

Arkæologi

ROMU har det arkæologiske ansvar for Roskilde, Lejre og Frederikssund kommuner. Det betyder, at vi indenfor ansvarsområdets grænser samarbejder med planmyndigheder, entreprenører og store såvel som små bygherrer om at sikre de arkæologiske interesser, som kan blive berørt

post-49

Vores viden

I ROMUs dækningsområde Roskilde, Frederikssund og Lejre Kommune har vi en lang række enestående spor fra vores fortid af national og international betydning. Eksempelvis kongehaller og skibsætning i Lejre, den underjordiske kirkeruin Skt. Laurentius i Roskilde samt enestående spor og unikke fund fra livet omkring Roskilde Fjord fra oldtid, middelalder og nutid.