Åbent hus med grifler og avispapirbåde i Smørum Gamle Skole
Hvordan så en skolestue ud i 1950’erne? Det kan man opleve i Smørum Gamle Skole, og til åbent hus i anledningen af Ledøje-Smørum Historisk Forenings 50-års jubilæum kan man såmænd selv prøve kræfter med pen og blæk.
Der er mulighed for den helt store tur ned ad mindernes allé, når Ledøje-Smørum Historisk Forening inviterer til åbent hus. Anledningen er 50-året for foreningens oprettelse, og gæsterne kan genbesøge et drengeværelse anno 1970 eller stå skoleret som i 1950’erne
Søndag den 12. juni trækker Smørum Gamle Skole i festtøjet. Ledøje-Smørum Historisk Forening inviterer til åbent hus kl. 13-16 i skolens lokaler. Anledningen er, at det denne sommer er 50 år siden, foreningen blev stiftet.
Arrangementet er åbent for alle, der kunne tænke sig at blive lidt klogere på egnens nære historie. Skolen vil myldre med frivillige historiefortællere fra Ledøje-Smørum Historisk Forening, der vil vise gæsterne rundt i deres lokaler i den nedlagte skole i Smørum. Det kan være et besøg i stadsstuen, køkkenet, drengeværelset med skær af orange og ryatæpper eller en af de andre faste udstillinger. Man kan høre om skolegang i gamle dage, og ved pultene, der blandt andet stammer fra Smørum friskole, kan man forsøge sig som skribent med datidens skriveredskaber: med grifler på tavler eller pen og blæk.
I det hele taget er tiden skruet tilbage til en tid længe før iPads og Wifi, hvor en populær fritidsaktivitet kunne være at folde hatte og både af avispapir. Det kan man prøve kræfter med under kyndig vejledning af foreningens frivillige.
QR-koder skal være med til at stille nysgerrigheden
Foreningen holder altid åbent hus den første søndag i måneden, og til dette, der altså også markerer 50 års-jubilæet, er der en nyhed på programmet. Rundt i skolens lokaler er der nemlig blevet opsat en række QR-koder, som giver de besøgende mulighed for på deres egen telefon at læse historier om eksempelvis den gamle skolestue eller i køkkenet fra 1920’erne.
”Når vi har åbent hus, har vi tit så lynende travlt, at vi ikke kan nå at vise alle rundt,” siger Line Ludvigsen, der er næstformand i Ledøje-Smørum Historisk Forening.
”Men med QR-koderne kan man så bruge sin telefon og selv gå på opdagelse i historierne. For eksempel kan man læse, at vores skoleudstilling er et hjørne af den oprindelige skolestue, man kan læse om skolen historie og se, hvor inventaret kommer fra. Vi har for eksempel pulte fra Smørum Friskole og et kateder fra Grønland.”
Udover at få de gode historier fra de faste udstillinger, er der også på jubilæumsdagen mulighed for at komme med en tur i kulisserne. Foreningen har brugt corona-tidens nedlukninger til at rydde op på skolens førstesal, og den 12. juni åbnes den for gæsterne. Her kan man blandt andet se en lille film om, hvordan man afleverer genstande og historier til foreningen, så de kan komme til at indgå i lokalsamfundets store, fælles arkiv.
Arrangørerne håber på godt vejr, så kaffe og kage kan indtages i tørvejr på skolens parkeringsplads. Det er gratis at deltage, alle kan være med og det kræver ikke tilmelding.
Tid: Søndag den 12. juni kl. 13-16
Sted: Smørun Gamle Skole, Smørum Bygade 35, 2765 Smørum
Pris: Gratis. Tilmelding ikke nødvendig.
– OG MODTAG LIGNENDE ARTIKLER DIREKTE I DIN INDBAKKE
FLERE ARTIKLER OG NYHEDER
Færgegården inviterer til Børnenes Sankt Hans midt i midsommerens magi
Sankt Hans-bålet bliver allerede tændt kl. 19, så også de mindste kan holde sig vågne til aftenens højdepunkt. Foto: Claus Bech / Ritzau Scanpix
Ikonisk, dansk sølvfigur skal til udlandet: Odin fra Lejre udlånes til stor udstilling i Holland
Lejre Museums kronjuvel, sølvfiguren Odin fra Lejre, har gjort sig så bemærket i udlandet, at den nu skal udlånes til et hollandsk museum. Sølvfiguren er et vidnesbyrd om Lejres storslåede fortid – men også om det kulturelle og politiske netværk, der forbandt Europas herskere i vikingetiden og tidlig middelalder.
Ringen Rundt fejrer Roskildes fortid som Formel 1-by
Lyden af veteranmotorer, ikoniske 60’er-hits og duften af diner-mad fra Sallie’s fylder Roskilde Ring den 5. juni. Arrangementet Ringen Rundt vækker stemningen fra dengang, der blev kørt Formel 1 på Ringen med oplevelser for både børn og voksne.
Teater og museum i Frederikssund går sammen om stærk lokalhistorie fra efterkrigstiden
En næsten glemt historie fra efterkrigstidens Jægerspris får nu en helstøbt opblomstring. Med teaterets sans for magiske oplevelser og museets flair for medrivende historiefortælling løfter Parkteatret og Færgegården i fællesskab historien, om dengang 1700 sovjetiske flygtninge tilbragte en sommer i Jægersprislejren.
Legetøjet byggede bro i kølvandet på krigen – nu vækkes historien til live
I efterkrigstiden oplevede lokalbefolkningen i Jægerspris en ganske særlig sommer, hvor uventede venskaber opstod med sovjetiske flygtninge. Frederikssund Museum, Færgegården, og Parkteatret – Frederikssund kommunes egnsteater samarbejder i år om en rørende og opløftende historie med lokalt snit og stort perspektiv.
Svenskeslaget opruster på formidlingen og går bagom det ældgamle fjendskab
’Nu skal svensken ha da da…’ Svenskeslaget, som hvert år bliver genopført i Smørum, fortæller historien om to rivaler, der i 1600-tallet sloges så det bragede på tværs af sundet. Men hvorfor endte det med ondt blod mellem danskerne og svenskerne? Det kan man måske blive lidt klogere på ved årets festival, som har fået penge til en mere dybdegående formidling om perioden.
Verdensarvscenter sender stor og prestigefyldt udstillingsopgave i udbud
Roskilde Domkirke Verdensarvscenter har netop sendt en af landets mest interessante udstillingsopgaver i udbud. Dermed går startskuddet til at finde de udstillingsdesignere, der skal løfte den omfattende opgave med at formidle Domkirkens unikke historie for kommende generationer.
Kom med på spændende sommervandringer i Lejres smukke, mytiske landskab
Traditionen tro inviterer Lejre Museum på gratis, guidede sommervandringer i det fascinerende landskab omkring museet. Her kan man gå i fodsporene på vikingerne og på de store sagnkonger, mens lokalkendte guider fortæller medrivende fortællinger om området, om heltene og kongerne, og om de ikoniske fortidsminder.
Kampen om tallerkenen – historisk langbordsmiddag på Lützhøfts Købmandsgaard
Du kan smage på fortidens fødevarekampe, når Lützhøfts Købmandsgaard og Historiske Middage den 19. maj endnu engang inviterer til langbordsmiddag i den gamle købmandsgård – helt tæt på hverdagen, som den var for 100 år siden.
Torben Stevold er ny formand for Roskilde Museumsforening
Tidligere områdedirektør i Danske Bank overtager ledelsen af byens museumsforening ved generalforsamling i april.





























