Julemarkedet er tilbage: Julen synges ind på Skenkelsø Mølle

Af: Lene Steinbeck

21.11.2022

Det er nogle år siden, der sidst har været julemarked på Skenkelsø Mølle. Men nu er det tilbage, og her kan man komme og lave årets juledekorationer. Foto: Preben Christensen

Skenkelsø Mølle trækker for alvor i juletøjet, når møllens frivillige den 3. december afholder det traditionsrige julemarked. Og i julens ånd er en særlig gruppe inviteret med fribilletter – nemlig kommunens ukrainske flygtninge, der sandsynligvis for første gang skal holde jul i Danmark.

Endelig skal julepynten støves af på Skenkelsø Mølle Museum. Den 3. december afholder Ølstykke Historiske Forening og Egedal Arkiver og Museum traditionen tro julemarked. Her kan børn og voksne komme og lave julepynt, male mel til julekagerne og få et ordentligt skud julestemning.

Julen synges ind af Slangerup Kirkes børnekor, og der vil blive serveret æbleskiver til alle, gløgg til de voksne og kakao til børnene. På forskellige værkstedsstationer rundt omkring på møllen kan man lave sin egen garnnisse, male en trænisse, lave juledekorationer og havregrynskugler. Alt sammen juleklip og knas, som det blev lavet, da mormor var barn.

”Vi kan godt lide at bevare traditionerne, så vi viser og laver de ting, man også lavede i gamle dage. Det synes vi er vigtigt at give videre til unge mennesker og til børnene,” forklarer Hanne Mogensen, der er frivillig på møllen og en af arrangørerne bag julemarkedet.

Forventer højt besøgstal

De seneste to år har corona spændt ben for det årlige julemarked på den gamle, hollandske mølle – men nu er det tilbage for fuld skrue. Og møllens frivillige er forberedt på, at der godt kan blive spist mange æbleskiver.

”De sidste gange, vi har afholdt aktivitetsdage, har vi haft et par hundrede mennesker, der lagde vejen forbi. Så vi regner med at få gode besøgstal. Vi får meget ros for vores arrangementer. Og så er de jo ikke så bekostelige i denne tid, hvor pengene godt kan være små,” siger Hanne Mogensen med hentydning til inflationen.

Det er nemlig ganske gratis at dukke op til julemarkedet på Skenkelsø. Dog skal man betale et lille beløb for den julepynt, man laver, og som man efterfølgende må tage med hjem.

Ukrainernes danske jul

Der er dog én særlig gruppe, der får en lille tidlig julegave til Skenkelsø Mølles julemarked: Kommunens 250 ukrainske flygtninge skal ikke have penge op af lommen til markedets værksteder. De kan kvit og frit prøve kræfter med nogle af de danske traditioner, der præger den danske jul, som de fleste af flygtningene nok møder for første gang.

”I julen skal man være mere givende, og det forsøger vi så med et beskedent bidrag. Det er vigtigt, at de føler sig godt taget imod, når de er kommet til et nyt sted. De ukrainske flygtninge kommer faktisk ofte til vores arrangementer, så det er jo rigtig dejligt, at de engagerer sig. Det vil vi gerne vise, at vi sætter pris på med denne lille erkendtlighed”, siger Rolf Kjær-Hansen fra Egedal Arkiver og Museum, som sammen med Ølstykke Historiske Forening står for arrangementet.

 

Tid, pris og sted

Skenkelsø Mølle slår dørene op kl. 11 og har aktiviteter til kl. 15.

Tid: Lørdag den 3. december kl. 11-15
Sted: Skenkelsø Mølle Museum, Maglehøjvej 42, 3650 Ølstykke

Pris: Gratis entré. Enkelte aktiviteter koster 10 kroner.

TILMELD DIG ROMU’S NYHEDSBREV OG VIND PRÆMIER
– OG MODTAG LIGNENDE ARTIKLER DIREKTE I DIN INDBAKKE

FLERE ARTIKLER OG NYHEDER

Museumskoncern søger arkæologisk seniorforsker

ROMU ønsker at udvikle og understøtte sit forskningsmiljø. Derfor opslås væsentlig stilling som seniorforsker, der skal bidrage til at samle og styrke det arkæologiske forskningsområde

Fra æblerov til rovmord: Foredrag afdækker Venslevrøvernes vilde historie

Fra æblerov til rovmord: Foredrag afdækker Venslevrøvernes vilde historie

I 30 år fik en hel landsby lov til at gå under radaren, mens de snød, stjal og til sidst endte med at dræbe en familie. Mordet fik Venslevs forbrydersyndikat til at kollapse, og i alt 43 mennesker fra den lille by blev dømt for alt fra tyveri til mord. Journalist og forfatter Søren Møgelvang Nielsen opruller historien om Venslevrøverne til et foredrag på Egedal Rådhus.

Lützhøfts Købmandsgård tager en bid Roskilde-historie med til København

Lützhøfts Købmandsgård tager en bid Roskilde-historie med til København

I marts åbner Lützhøfts Købmandsgaard for en kort bemærkning en filial i hovedstaden. Det lille Roskilde-museum er nemlig for første gang med, når festivalen Historiske Dage bliver afviklet i Øksnehallen den 18.-19. marts. Her kan historieinteresserede fra hele landet få et indblik i livet bag disken i Roskildes gamle købmandsgård for 100 år siden.

ROMU søger praktikant til web

ROMU søger praktikant til web

Er du optaget af at styrke brugeroplevelser og få hjemmesider til at virke bedst muligt og samtidig vild med historie og kulturarv? Er du ved at uddanne dig til webudvikler eller lignende og på jagt efter et spændende og alsidigt praktiksted med mening i? Så er det måske lige dig, ROMU søger til praktikforløb i efterårssemestret i 2023.

ROMU søger praktikant til eventområdet

ROMU søger praktikant til eventområdet

Er du vild med forretningsudvikling, historie og kulturarv? Har du lyst til at lære mere om at skabe unikke oplevelser i historiske rammer? Læser du på en videregående uddannelse, hvor du skal i praktik? Så er det måske lige dig, ROMU søger til praktikforløb i efterårssemestret 2023.

Fra das til dagligstue: Små hverdagstableauer viser 1940’ernes barndomshjem

Fra das til dagligstue: Små hverdagstableauer viser 1940’ernes barndomshjem

Else M. Sørensen var selv meget bekymret for, hvad der ville blive af hendes arbejde med barndomshjemmet, når hun ikke var her mere. Hun kom selv på ideen om, at det kunne udstilles, og inden Else M. Sørensen gik bort i marts sidste år, var de indledende snakke med Ledøje-Smørum Historisk Forening taget for at overlevere dioramaerne.

ROMUs publikumschef: Vinterferien er som skabt til museumsoplevelser

ROMUs publikumschef: Vinterferien er som skabt til museumsoplevelser

Vinterferien står for døren, og nu er tiden der endelig til at være sammen med familie og venner. ROMUs publikumschef Isabella No’omi Fuglø opfordrer til, at man bruger pausen fra hverdagen til at hente energi i tankevækkende og vedkommende kulturoplevelser på et af Roskildes museer.

Gæsterne strømmede til ROMU i 2022

Gæsterne strømmede til ROMU i 2022

På trods af, at coronaens skygger strakte sig ind i begyndelsen af 2022, endte besøgstallet for museumsorganisationen ROMU næsten på niveau med rekordåret 2019. Faktisk er det organisationens tredjebedste år nogensinde, flere besøgssteder har sat publikumsrekord, og initiativer for at nå især de unge og nye målgrupper har båret frugt.

God jul – og 1000 tak for historisk og løfterigt år

God jul – og 1000 tak for historisk og løfterigt år

2022 blev et mindeværdigt år med markant jubilæum for bispedømmet og byen Roskilde. Gæsterne strømmede til flere nye udstillinger og julemarkeder med hygge og charme. Museumsdirektør for ROMU gør status og sender hilsner til brugere og samarbejdspartnere

Til top
X
post-6038

Magisk vinterferie på Lejre Museum

BEGIVENHED

Magisk vinterferie på Lejre Museum

27.01.2023
Tæppe workshop

Mange familier benytter vinterferien til at være sammen om berigende museumsoplevelser. Det bliver der rig mulighed for på Lejre Museum denne vinterferie, når museet inviterer til et kig ind i ”Vølvens værksted”. Foto: Kristian Grøndahl

Hele familien kan opleve vølvernes forunderlige og magiske verden, når Lejre Museum inviterer til en kombineret rundvisning og kreativt værksted i vinterferien.

Af: Jens-Jørgen Krogh

 

I den nordiske mytologi var vølverne magikere, helbredersker og spåkvinder. Vølverne kunne spå om fremtiden, helbrede de syge og gå en i trance, også kaldet sejd, hvor de kunne rejse mellem forskellige verdner. De besad så mægtige kræfter, at selveste gudernes konge, Odin, gik til vølverne for råd og vejledning.

”Vølven er en interessant mytologisk og historisk figur at studere på Lejre Museum. Der er spændende forbindelser mellem Odin og vølver i de skiftlige kilder, fx i ”Vølvens spådom” fra Ældre Edda, hvor Odin blandt andet får en vølve til at fortælle om fremtiden,” fortæller Maja Kvamm, som er medarbejder på Lejre Museum.

”Den lille og meget spektakulære Odin-figur af sølv, der er fundet i Lejre, er hul indeni. Nogle mener, den kan have siddet for enden af en stav, måske en vølvestav, der blev brugt i forbindelse med sejd og kultiske handlinger”.

I vinterferien kan både børn og voksne lære meget mere om vølven. Både de vølver, der optræder i sagn og digte, og de vølver, der er fundet arkæologiske spor efter. Arrangementet består af en minirundvisning i udstillingen og et efterfølgende kreativt værksted med mulighed for at lave beskyttende vølveamuletter.

Oplevelsen er målrettet børn i alderen mellem 6 og 12 år, men voksne er særdeles velkomne.

TID, PRIS, STED

21., 22. og 23. februar kl. 11.00 og 13.00

Børn gratis. Voksne kr. 60,- (plus billetgebyr, billetter kan købes på Billetto)

Lejre Museum, Orehøjvej 4b, 4320 Lejre

Tæppe workshop

På Lejre Museum kan børn og deres voksne give vinterferien et ordentligt skud magi, når museet inviterer til ”Vølvens værksted”. Foto: ROMU

Episode 1: Kong Skjold driver i land, Kong Roars rædsel og Beowulfs ankomst i Lejre
Episode 2: Beowulfs kamp imod uhyret Grendel
Episode 3: Beowulf må igen slås for danernes land, og den store helts endeligt

TILMELD DIG ROMU’S NYHEDSBREV
– OG MODTAG LIGNENDE ARTIKLER OG NYHEDER DIREKTE I DIN INDBAKKE

FLERE NYHEDER OG ARTIKLER FRA ROSKILDE MUSEUM

Hvem var… runeristerne?

Hvem var… runeristerne?

Hvem var menneskene der levede, da Lejre var et kongesæde? Sådan spørger Lejre Museum i en foredragsrække, der løber i første halvdel af 2023. Arkæologiske spor, runer, amuletter, grave, våben og meget andet bliver indgangsvinkler til at forstå, hvem menneskene var i yngre jernalder og i vikingetid.
Den internationalt anerkendte runolog og ph.d., Lisbeth Imer fra Nationalmuseet, var første foredragsholder, og hendes arbejde med runeindskrifter skulle give svar på spørgsmålet ”Hvem var runeristerne?”

læs mere
Her er hvad verdensberømt digt kan fortælle om vikingetidens Lejre

Her er hvad verdensberømt digt kan fortælle om vikingetidens Lejre

Det angelsaksiske kvad om helten Beowulfs strabadser er kendt i hele verden. Det inspirerede Tolkien til Ringenes Herre og Hobbitten, og har stået på pensumlisten for mange engelske skolebørn gennem generationer. Herhjemme er det derimod næsten ukendt. Og det er egentlig mærkeligt. For selv om kvadet ikke konkret kan fortælle om livet i vikingetidens Lejre, så knytter det sig tæt til stedet – og rummer nøglen til en forståelse af Lejre som et mystisk og sagnomspundet sted.

læs mere


post-49

Arkæologi

ROMU har det arkæologiske ansvar for Roskilde, Lejre og Frederikssund kommuner. Det betyder, at vi indenfor ansvarsområdets grænser samarbejder med planmyndigheder, entreprenører og store såvel som små bygherrer om at sikre de arkæologiske interesser, som kan blive berørt

post-49

Vores viden

I ROMUs dækningsområde Roskilde, Frederikssund og Lejre Kommune har vi en lang række enestående spor fra vores fortid af national og international betydning. Eksempelvis kongehaller og skibsætning i Lejre, den underjordiske kirkeruin Skt. Laurentius i Roskilde samt enestående spor og unikke fund fra livet omkring Roskilde Fjord fra oldtid, middelalder og nutid.