Kom og lav vild mad på Skenkelsø Mølle
Sidste år blev Arkæologisk Værksted afholdt på Smørum Gl. Skole. I år er det Ganløse Lokalarkiv, der lægger hus og jord til de unge amatørarkæologer. Foto: Egedal Arkiver og Museum.
I sommerferien inviterer Egedal Kommune til vild mad i børnehøjde, og børnene skal selv sanke urter, der skal bruges som smagsgiver. Derudover skal der kærnes smør og males mel som i gamle dage. Også børn med en lille arkæolog i maven kan få stillet deres nysgerrighed
Hvordan bliver korn egentlig til mel? Og hvordan kan man bruge naturens egne vilde smage og farver i madlavningen?
Det kan nysgerrige børn og deres forældre få svar på og selv prøve kræfter med i skolernes sommerferie. Sammen med Naturpark Mølleåen inviterer Egedal Kultur og Fritid til mad over bål, sankning og gammeldags madlavningsdyder på Skenkelsø Mølle.
Først skal de vilde urter og planter samles på en tur rundt i området omkring møllen.
”Jeg glæder mig til at få børnene med ud på en tur, hvor vi skal se, hvad naturen har at byde på. Samtidig skal de lære lidt om de forskellige planter og hvordan man kan bruge naturen og sanke på en fornuftig måde, så det skal nok blive både lærerigt og sjovt,” siger Mette Blæsbjerg, der er naturvejleder i Egedal Kommune.
Tilbage ved møllen skal sankegevinsterne tilberedes og smages. Blandt andet kan urterne give smag til smør, som børnene selv skal fremstille. De frivillige på Skenkelsø Mølle står nemlig klar til en lektion i at kærne smør og male mel som i gamle dage. Den gamle vindmølle er fuldt funktionsdygtig, og børnene kan prøve at male mel, som de kan bruge til at bage brød over bål.
Vild mad på møllen bliver afholdt torsdag den 30. juni kl. 11.14 og igen onsdag den 6. juli kl. 11-14. Det er for børn i alderen 6-11 år, og det er gratis at deltage. Billetter skal dog bookes på forhånd.
Book billet til torsdag den 30. juni her
Book billet til onsdag den 6. juli her
Arkæolog for en dag
Den 28. juni er der mulighed for, at hele familien kan være arkæolog for en dag. Efter en introduktion, skal metaldetektorerne luftes i området omkring Skenkelsø Mølle, hvor arrangementet foregår. Hele familien lærer, hvordan man bruger den til at finde fortidsspor under jorden. Man kan også møde en flinthugger, der fremstiller flintredskaber som i oldtiden. Og så kan man prøve at samle en krukke fra udgravningen og at slå mønt, som man gjorde det i vikingetiden.
Arkæolog for en dag afholdes tirsdag den 28. juni kl. 13-16 på Skenkelsø Mølle. Der er desværre udsolgt, men ønsker man at komme på venteliste, kan man skrive sig op via linket her.
I arkæologens værksted
I Ganløse skal fortiden graves frem. Den 5. august gentager museumsorganisationen ROMU sammen med Egedal Arkiver og Museum sidste års succes med at tilbyde Arkæologisk værksted for børn fra 5 til 12 år.
”Man kan forsøge sig med graveske i vores udgravningskasser, eller man kan gå tur i området med en metaldetektor og se, om der dukker noget op. Det, vi finder, skal vi så prøve at bestemme: Hvad kan det være, hvilket materiale er det og hvad har det været brugt til,” fortæller
Louise Dahl Christensen, museumsinspektør på ROMU med ansvar for undervisning og læring.
Indendørs kan man prøve at samle en bunke skår til en hel krukke, man kan lave en Thorshammer, og man kan fremstille lerkugler, som kan samles i perlekæder.
Arkæologisk værksted er for børn i alderen 5-12 år. Det afholdes den 5. august kl. 10-14 på Ganløse Lokalarkiv. Arrangementet er desværre udsolgt, men man kan skrive sig på venteliste via linket her.
Hele programmet til Feriesjov i Egedal kan man se på Egedal Kommunes hjemmeside.
– OG MODTAG LIGNENDE ARTIKLER DIREKTE I DIN INDBAKKE
FLERE ARTIKLER OG NYHEDER
Vær med til at gøre Lysfesten til et strålende møde i mørket
Opbakning er alfa og omega, når Kulturstrøget den 30. januar inviterer til Lysfest. Jo flere gæster, desto lysere kan Roskilde stråle og gløde i mørket. Arrangørerne inviterer alle til at være med og efterlyser frivillige til at sikre, at gæsterne får en god oplevelse.
Sjællands smukkeste vandmølle er blevet endnu smukkere
Renoveringen af det fredede møllehus på Tadre Mølle er fuldført – og klar til det store årlige julemarked søndag den 7. december.
Jul med smørklat på toppen – oplev julemarked på Skenkelsø Mølle
Juletiden byder på et væld af hyggelige traditioner. En af dem er julemarkedet på Skenkelsø Mølle, hvor der næsten er garanti for at komme i julestemning. Som vanligt trækker den gamle mølle i juletøjet, og de frivillige arrangerer en hyggelig dag for hele familien.
Ny bog blev fejret med symbolske chokolader og bevingede ord om Roskilde Domkirke
Titlen er ”Kongelige begravelser”, men fejringen af bogen var alt andet end sørgelig. Bogreceptionen i Det Kongelige Palæ bød blandt andet på et smukt traktement med royalt islæt og stærke ord om naboen, Roskilde Domkirke.
Butiksansvarlig søges til museumsbutikken på Danmarks Rockmuseum, Ragnarock
Kunne du tænke dig at stå i spidsen for en af Danmarks fedeste museumsbutikker? Har du solid erfaring med detail, og har du lyst til at møde mange forskellige mennesker hver dag? Så er jobbet som butiksansvarlig på Danmarks Rockmuseum, Ragnarock måske noget for dig.
Overgiv dig – det er Merry Freakin’ Jul!
Lyden af jul har indtaget Danmark, og på RAGNAROCK kan du få stillet den musikalske julehunger, uanset om du er til julehjertevarm fællessang, vil brillere med vennerne i viden om julemusik eller er klar til at give årets pynt et los i julekuglerne.
Ny bog: ROMU-forsker gransker 1000 års kongelige begravelsestraditioner
En kongelig begravelse markerer overgangen fra én regent til en anden. Men den er også en dybt symbolsk ladet handling, der har betydning for kongemagten, folket og for en nations sammenhængskraft. I en ny bog, som for første gang undersøger 1000 års kongelige begravelser, kaster ph.d. Laura Maria Schütze et blik på folkets rolle i kongemagtens vigtigste ritual.
Julen bliver ekstra hyggelig på Færgegården i år
Færgegården skruer i år ekstra op for julestemningen med et hyggeligt julemarked og flere børneaktiviteter, når museet sammen med Grevinde Danner spejderne i Jægerspris inviterer til ”Jul på Færgegården” i alle adventsweekender. Der er gratis adgang.
Lysfesten er tilbage: Vær med til at sende mørket til tælling
Når vi længes mest efter lyset, tændes et håb i mørket. Den 30. januar vender den traditionelle lysfest tilbage og omdanner for en aften Roskilde til en lysende plet på landkortet med eventyrlig balletopvisning og strålende, kreative kunstværker.
Fire stærke hold skal konkurrere om at skabe Verdensarvscenter ved Roskilde Domkirke
Flere af landets største og bedste hold af arkitekter, ingeniører og landskabsarkitekter har vist interesse for at blive totalrådgiver på Roskilde Domkirkes kommende Verdensarvscenter. Her skal danskerne i fremtiden kunne gå på opdagelse i den kongelige gravkirkes historie og betydning.





























