Roskilde Domkirke styrker formidlingen med ny guidebog
17.07.2023
Ny guidebog til Roskilde Domkirke gør det lettere for den besøgende at finde de mange kulturhistoriske og kongelige fortællinger i kirken, der er UNESCO verdensarv. Redaktør og formidlingsansvarlig Sara Peuron-Berg har samtidig sikret, at historier om vigtige kvinder har fået mere plads. Pressefoto/fondsorganisationen bag kulturarven, Roskilde Domkirke.
Sommerens mange besøgende i Roskilde Domkirke er blandt de første til at tage en helt ny guidebog i brug. Guidebogen giver mere plads til kvinderne i den kongelige danmarkshistorie, som domkirken er så rig på. Desuden er det gjort lettere for gæsterne at finde rundt og opdage de mange detaljer i kunsten og arkitekturen i kirken, der er UNESCO verdensarv.
Roskildes vigtigste monument, Domkirken, er fyldt med gode historier, som strækker sig helt tilbage fra vikingetiden og frem til nutidens monarki. En ny guidebog, som de besøgende får udleveret ved indgangen, skal hjælpe gæsterne til at få et bedre overblik over historierne og dermed en endnu bedre oplevelse, når de besøger kirken.
Den nye guidebog er fyldt med detaljerede billeder, som hjælper øjet med at finde rundt i kirkens mange seværdigheder. Sammen med billederne peger teksten på 10 udvalgte highlights, der fortæller historierne om nogle af de vigtigste, kongelige gravmæler. Men der er også lagt vægt på at præsentere nogle af de historier og personligheder, som hidtil ikke altid har fået spalteplads. Det gælder blandt andet dronningerne, som i den nye guidebog såvel som i den fysiske formidling i kirkerummet fylder mere.
Læs også: UNESCO Verdensarv på Kgs. Nytorv i juli – hvad rager det mig?
”Det har været et kritikpunkt, at kongerne har fyldt rigtig meget i formidlingen. Den kritik har vi imødekommet ved at sætte skilte med dronningernes historier op i kirken. Det er blevet taget rigtig godt imod, og derfor skal en markant og indflydelsesrig dronning som Dorothea, som var gift med Christian 1., selvfølgelig også fremhæves i den nye guidebog,” siger Sara Peuron-Berg, der er formidlingsansvarlig i fondsorganisationen bag Kulturarven Roskilde Domkirke.
Sara Peuron-Berg understreger, at man derfor med fordel kan genbesøge kirken, selv om man har været der før.
Her ses den nye visuelle guidebog, der bl.a. vil have større fokus på dronningernes historier gennem tiden. Pressefoto/fondsorganisationen bag kulturarven, Roskilde Domkirke
Hos menighedsrådet i Roskilde Domsogn har man drømt om en opdateret guidebog, og det vækker glæde, at det ønske nu er opfyldt. Det fortæller formand for menighedsrådet, Bjarne Hald:
”Vi ønsker jo, at folk får den bedst mulige oplevelse, når de besøger Roskilde Domkirke, og der spiller formidlingen naturligvis en væsentlig rolle. Som UNESCO Verdensarv er vi forpligtet til at formidle kirkens fantastiske historie. Den nye og gratis guidebog er overskuelig og brugervenlig, og med den i hånden er der rig mulighed for at møde de mange gode fortællinger, der knytter sig til Domkirken.”
Også katedralens smukke arkitektur både indenfor og udenfor på Domkirkepladsen er formidlet. Det er samtidig en god lejlighed til at opsøge de mange andre tiltag, som den historiske kulturby Roskilde kan byde på. Et kort bagerst i den nye guidebog viser vej til andre attraktioner i gåafstand såsom Vikingeskibsmuseet, Sankt Laurentius kirkeruin, Kreativt hus for børn og Roskilde Museum.
Læs også: Kulturens Analyseinstitut bliver en del af stærk kulturkoalition i Det Kongelige Palæ
Guidebogen fås på dansk, engelsk og tysk for at tilgodese de mange udenlandske besøgende, som udgør størstedelen af gæsterne særligt om sommeren. Lige som med den tidligere guidebog, som blev udleveret gratis sammen med en billet til Domkirken, er man velkommen til at tage bogen med hjem. Men der er også mulighed for at aflevere den tilbage, så den kan blive brugt igen af en ny gæst i Domkirken.
Roskilde Domkirke havde 148.687 kulturhistoriske gæster i 2022. Den nye guidebog er udgivet af fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke, der har museumsorganisationen ROMU som operatør.
GUIDE TIL ROSKILDE DOMKIRKE
Redaktør: Sara Peuron-Berg
Ansv. udgiver: Morten Thomsen Højsgaard
Fonden til formidling af kulturarven Roskilde Domkirke
32 sider, hæftet.
Udkommer sommeren 2023 på dansk, engelsk og tysk.
Roskilde Domkirke har siden 1995 været udpeget som UNESCO verdensarv.
Flere oplysninger på formidlingsfonden.dk
– OG MODTAG LIGNENDE ARTIKLER DIREKTE I DIN INDBAKKE
FLERE ARTIKLER OG NYHEDER
Rockmuseet opsøger mørket i hele oktober: “Rock har aldrig været bange for mørket”
Ozzy, heavy, hekse og halloween fylder i oktober måneds arrangementer, når Rockmuseet ‘goes dark’, åbner kælderdøren til rockens skyggesider og dykker ned i de kunstnere, myter og musikalske bevægelser, der gjorde oprør, udfordrede normerne og lod mørket blive en del af deres udtryk.
Tadre Mølles frivillige passer godt på den historiske mølle
Det idylliske Tadre Mølle drives af frivillige – en gruppe mennesker, der har fundet et hyggeligt fællesskab i smukke, historiske rammer. Foreningen Tadre Mølles venner håber, at flere har lyst til at være frivillig – fx når arbejdslivet lakker mod enden, og tiden skal fyldes ud med noget andet meningsfyldt.
Så gerne! Roskilde-’købmand’ udgiver bog om høkere, købmænd og brugser
HISTORIEN ER DINJakob Caspersen er museumsinspektør i ROMU og står bag disken i Lützhøfts Købmandsgaard. Nu er han også forfatter til bogen ’Så gerne!’, der gennem 99 små nedslag over hele landet fortæller 150 års købmandshistorie. Foto: Kristian Grøndahl ROMUEn ny...
Roskilde Museum søger studerende til levende formidling
Er du nysgerrig på mennesker, historie og fortællinger? Kan du lide at formidle og skabe gode oplevelser for andre? Så er det måske dig, vi leder efter på Roskilde Museum.
Museumsorganisationen ROMU søger feltarkæologer
ROMUs arkæologiske afdeling går et travlt efterår i møde og søger derfor arkæologer til tidsbegrænsede projektansættelser i forbindelse med vores feltarkæologiske arbejde.
VIBE UP: Mød dit kommende yndlingsband, før alle andre opdager dem
Med endagsfestivalen VIBE UP slår Rockmuseet den 19. september dørene op til fem livekoncerter med nogle af de navne, der måske står øverst på plakaten i morgen. For museet vil være med allerede, når musikhistorien bliver til.
ROMU styrker organisationen med erfaren administrationschef
Museumsorganisationen ROMU har ansat Jeanett Grau Engstrøm som ny administrationschef. Hun tiltræder den 1. oktober 2026 og får ansvar for at samle og styre organisationens administrative funktioner i en periode med betydelig udvikling.
Georadar afslører stort klosteranlæg fra middelalderen i Roskilde
I forbindelse med afdækning af mulighederne for et kommende parkeringsanlæg i Roskilde er der fundet rester af et middelalderkloster, som man antog var gået tabt.
ROMU søger museumsinspektør til Frederikssund Museum, Færgegården
Vil du være med til at udvikle Frederikssund Museum, Færgegården som et levende kulturhistorisk mødested? Har du erfaring med museumsfagligt arbejde inden for nyere tid, og motiveres du af at omsætte kulturarv til meningsfulde oplevelser for borgere og besøgende?
ROMU og Fors udvikler sammen et skoleforløb om kilderne i Roskilde
Roskildes historiske kilder får nu nyt liv i undervisningen. Museumsorganisationen ROMU og forsyningsselskabet Fors har sammen udviklet et undervisningsforløb.




























